Az endometriózis során méhnyálkahártya darabok vándorolnak el. Ezek a méhből kikerült nyálkahártyaszigetek megtapadhatnak -
a petefészekben, a petevezetéken, a méhen, a húgyhólyagon, a beleken vagy a kismedence más részein, de betörhetnek a szervek, a bél, a méh, a húgyhólyag vagy a hüvely falába is. A méhnyálkahártya-szigetek úgy reagálnak a hormonális változásokra, mint a méhen belüli szabályos nyálkahártya, azaz havonta megduzzadnak és véreznek. Minthogy a vérnek nincs lehetősége a külvilágba távozni, összenövéseket vagy cisztákat hoz létre. A petefészekben akár ökölnyi nagyságú ciszta is kialakulhat. Mivel a benne lévő lebomló vértől sötétbarna színű, ezért kapta a „csokiciszta” elnevezést.
Endometriózis tünetei:
- erős, elviselhetetlen, tűrhetetlen fájdalom
- szabálytalan, görcsös, fájdalmas menstruáció
- derékba, csípőbe, combokba kisugárzó fájdalom
- emésztőrendszeri panaszok, IBS-hez hasonló panaszok, bélgörcsök, puffadás, hasmenés vagy szorulás, véres széklet
- húgyúti fájdalom, húgyúti fertőzések, gyakori és fájdalmas vizelési inger, véres vizelet
- fájdalmas nemi együttlét
- fájdalmas peteérés a ciklus közepén
- kimerültség
- vérszegénység
- meddőség
- immunrendszeri zavarok
- fokozódó allergiás tünetek
Az endometriózis típusai, melyek egymással együtt is előfordulhatnak:
- Felületes hashártyai endometriózis: az endometriózisos sejtek, szövetek a medenceüreget kívülről borító hashártyára terjednek ki.
- Petefészek endometriózis ciszta (csokiciszta): a ciszta fala endometriózisos szöveteket tartalmaz, a cisztában pedig alvadt vér található.
- Mélyen infiltráló endometriózis: az endometriózisos szövetek a hashártya felszíne alá több, mint 5mm mélyen behatolnak.
- Adenomiózis: az endometriózis a méh izmos falában van (nem keverendő össze a miómával!)
A tünetek erőssége nem a méhnyálkahártya-szigetek nagyságától függ, hanem a megtapadásuk helyétől. A tünetek súlyosságától függően, szükség lehet sebészi beavatkozásra. Azonban, ezt követően az endometriózis legtöbbször kiújul. Az újabb műtétek elkerülése érdekében, ajánlatos az állapotot generáló hormonális egyensúlyzavart (ösztrogéndominanciát) természetes terápiával helyreállítani.